wtorek, 12 kwietnia 2011

jak wyeliminować błąd paralaksy - punkt nodalny czy punkt węzłowy ?


Oprogramowanie składające zdjęcia do panoramy wykonuje szereg obliczeń, aby zniekształcić pojedyncze fotografie i wzajemnie je do siebie dopasować. Jednak aby było to możliwe poszczególne obiekty na składowych zdjęciach muszą być  ułożone względem siebie w tym samym  miejscu.
wykonując zdjęcia do panoram bez głowicy QTVR tylko mając aparat bezpośrednio zamontowany do głowicy statywowej natrafiamy na tak zwany błąd paralaksy.


Paralaksa to przesunięcie obiektu znajdującego się na drugim planie (nazwijmy go dalekim)   względem obiektu znajdującego się blisko obiektywu ( nazwijmy bliskim) podczas zmiany kąta pod jakim patrzymy na te dwa elementy.

Gdy wykonujemy pojedyncze zdjęcia do panoramy obracając dookoła osi przechodzącej przez mocowanie w korpusie – okaże się

że na jednym zdjęciu składowym obiekt daleki jest po lewej stronie od bliskiego. Na drugim zdjęciu odwrotnie – obiekt daleki będzie po prawej stronie od bliskiego…
Takie wykonanie zdjęć składowych uniemożliwia programowi komputerowemu sklejenie poprawnie zdjęć w jedna panoramę

Poniżej przykłady zdjęć składowych wykonanych bez głowicy QTVR oraz z zastosowaniem głowicy do panoram. 
Na zdjęciach wykonanych bez głowicy latarnia „przesuwa się „ względem otoczenia. Na kolejnych przykładach widać w jaki sposób program połączył składowe zdjęcia




Widać że na pojedynczych zdjęciach wykonanych bez głowicy latarnia przesuwa się względem drugiego planu

Program tak dopasował elementy składowe, ze najbardziej "ucierpiała" latarnia

Aby tego uniknąć należy obracać aparatem dokładnie względem osi przechodzącej przez punkt węzłowy obiektywu.
  ( w obiektywach typu zoom ten punkt przesuwa się gdy będziemy zmieniac ogniskową ) Rozwiązaniem problemu jest fotografowanie pojedynczych ujęć z zastosowaniem głowicy do panoram  i odpowiednio znalezionym punktem węzłowym..


Ponizej zdjęcia wykonane z zastosowaniem głowicy DOBAS-01
widać, ze na parze zdjęć latarnia pozostaje w tym samym miejscu względem tła. 

Dwa zdjęcia wykonane z zastosowaniem głowicy do panoram - poszczególne elementy nie przesuwają się względem siebie

Poprawnie wykonane zdjęcia - to 90 % sukcesu i poprawnie wykonana panorama...



Jak znaleźć taki punkt ?

     Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie takiego punktu  jest sposób empiryczny czyli po prostu metoda prób i błędów.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to dopasowanie głowicy do posiadanego przez nas korpusu.
 W tym celu luzujemy dwie śruby ( najwygodniej za pomocą monety ) znajdujące się w dolnej części głowicy i przesuwamy dolną płytkę tak, aby oś przechodząca przez otwór od spodu płytki  przechodziła również dokładnie przez środek mocowania obiektywu. 


Na początku należy dopasować ustawienie głowicy dla danego korpusu



Głowica DOBAS wykonana jest w ten sposób , że  aparat zmocowany na ruchomym ramieniu, można przesuwać wzdłuż tego ramienia, tak aby punkt węzłowy ( błednie znany jako punkt nodalny ) znalazł się dokładnie nad punktem obrotu dookoła pionowej osi.  Gdy  uda nam się taki punkt znaleźć zjawisko paralaksy przestanie występować.  Aby znaleźć odpowiednie położenie należy
1) umieścić aparat na statywie i głowicy w ten sposób aby przez wizjer widzieć dwie pionowe krawędzie. Jedna umieszczona blisko aparatu a drugą daleko.
2) patrząc na matówkę należy obracać aparatem dookoła pionowej osi ciągle obserwując odległość między tymi krawędziami.

Jeśli odległość  między tymi krawędziami zmniejsza się lub zwiększa należy przesunąć aparat wzdłuż szyny do przodu lub do tyłu, tak, aby znaleźć takie położenie aparatu w którym odległość między pionowymi liniami nie będzie się zmieniała.





przesuwając na rruchomym ramieniu nasz aparat przód - tył - szukamy odpowiedniego ustawienia dla zestawu



  Jeśli znajdziemy ten punkt – znaczy, ze znaleźliśmy odpowiednie położenie aparatu aby wyeliminować błąd paralaksy. Zapisujemy dane ustawienie dla danego obiektywu - i przy następnym montowaniu zestawu nic już nie musimy sprawdzać. Wystarczy dokręcić aparat na danym ustawieniu podziałki.


Brak komentarzy: